Aktywne wakacje – jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie

Świadomość osób wyjeżdżających zagranicę nieustannie rośnie i coraz więcej osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Jakie wybrać, gdy planujesz podczas wyjazdu uprawiać sport lub spędzać aktywnie czas z rodziną? Poznaj trzy podstawowe zasady, obowiązujące przy wykupowaniu ubezpieczeń turystycznych!

Polacy coraz częściej wyjeżdżają zagranicę w celach turystycznych. Jest to niejako znak naszych czasów – ludzie chcą podróżować i zwiedzać świat, a rozwój technologii i transportu znacznie to ułatwia. Jeszcze kilka lat temu zagraniczna wycieczka kojarzyła się raczej z hotelem w ciepłym kraju i słynnym hotelowym all inclusive, tak teraz nikogo nie dziwi wyjazd na narty czy trekking. Przed wyjazdem, na którym planujesz uprawiać sport, warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie na wakacje, aby nie zaprzątać sobie głowy potencjalnymi zagrożeniami i w razie wypadku – nie troszczyć się o opiekę medyczną.

Zasada I – nie oszukuj (siebie i ubezpieczyciela)

Jeżeli myślisz, że wybranie najtańszego ubezpieczenia, dla osób które nie planują podejmowania aktywności fizycznej w trakcie urlopu – jesteś w błędzie. Choć mogłoby się wydawać, że każde ubezpieczenie jest lepsze od żadnego, ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłacenia świadczenia i uregulowania kosztów leczenia, jeżeli powstały one na wskutek aktywności, o której nie wspomniałeś wykupując ubezpieczenie.

Przykładowo – wyjeżdżasz do Włoch na narty z przyjaciółmi, ale kupując polisę zaznaczyłeś, że planujesz wyjazd w celach wypoczynkowych. Na stoku doszło do wypadku, podczas którego złamałeś rękę i pękły Ci dwa żebra. Konieczne było wezwanie ratowników i leczenie na miejscu. Ubezpieczyciel odmawia wypłaty 10 tys. z Twojej polisy ubezpieczeniowej, mimo iż teoretycznie na taką kwotę byłeś ubezpieczony. Ma do tego pełne prawo, bo do wypadku doszło podczas aktywności, której nie obejmowało Twoje ubezpieczenie. Jeżeli by do niego nie doszło – zaoszczędziłbyś ok. 70 zł. W tej chwili jednak tracisz 10 tys.

Zasada II – zwróć uwagę na szczegóły ubezpieczenia

Oferty ubezpieczycieli znacznie się od siebie różnią. O ile większość z nich zabezpiecza Cię w przypadku nieszczęśliwego wypadku i opłaca koszty leczenia i ratownictwa, tak oferta ubezpieczenia bagażu nie jest już rzeczą oczywistą. Na ten aspekt należy zwrócić szczególną uwagę, jeżeli planujesz wielotygodniową podróż międzykontynentalną lub gdy planujesz zabrać ze sobą wartościowy sprzęt. Jeżeli zaś planujesz wyjazd do kraju, w którym regularnie dochodzi do zamieszek – sprawdź, czy ubezpieczyciel oferuje pomoc w przypadku następstw ataku terrorystycznego. Nieco bardziej przyziemnym aspektem jest ubezpieczenie od wypadków, do których dojdzie pod wpływem alkoholu. Jeżeli więc wiesz, że podczas wyjazdu będziesz spożywać napoje wysokoprocentowe i chodzić na imprezy – sprawdź, czy wybrana przez Ciebie polisa zabezpiecza Cię także przed wypadkami po alkoholu.

Zasada III – porównuj oferty

Zanim zdecydujesz się na wykupienie konkretnej polisy ubezpieczeniowej, przyjrzyj się ofertom różnych firm i porównaj je do siebie. Zdarza się bowiem, że dwie oferty nieodbiegające od siebie cenowo mają zupełnie różny zakres ubezpieczenia. Jeżeli więc chcesz wybrać ubezpieczenie na wakacje, które będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby, a przy tym najkorzystniejszą opcją cenową – skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń turystycznych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here