Jak otworzyć własną firmę

Własna działalność gospodarcza stanowi marzenie każdej osoby, która ma zmysł przedsiębiorczości. Wbrew pozorom jest założenie nie jest trudne. Wystarczy dopełnienie kilku wymogów formalnych, aby już po chwili zyskać status przedsiębiorcy. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że zdecydowanie ciężej jest go utrzymać. Wiele nowo powstałych przedsiębiorstw jest zamykanych po niespełna roku od ich założenia. Dlatego wybór ten powinien zostać wnikliwie przemyślany – z każdej możliwej strony.

Każda osoba, która wie, jak otworzyć własną firmę, ma świadomość tego, że niezbędne jest dysponowanie odpowiednim kapitałem

Dotyczy to w szczególności przedsiębiorstw, których profil działalności skupiał się będzie na handlu. Natomiast w branży usługowej dysponowanie znacznymi środkami pieniężnymi nie jest konieczne – chyba że niezbędny jest zakup nowoczesnych urządzeń i innych elementów wyposażenia. Warto mieć na uwadze, że możliwe jest również o ubieganie się o specjalną dotację dla nowych przedsiębiorców. Dzięki optymalnym działaniom podjętym w tym kierunku każdy może zyskać pokaźną pulę środków na prowadzenie bieżącej działalności gospodarczej.

W celu założenia własnej firmy należy wypełnić formularz CEIDG-1

Jak otworzyć własną firmęInstrukcja jego wypełniania dostępna jest na stronie Ministerstwa Przedsiębiorczości. Formularz jest niezwykle intuicyjny i nie wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy, aby prawidłowo go wypełnić. Na ogół niezbędne jest podanie personaliów oraz wskazanie daty, od której przedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą. Jest to moment kluczowy, bowiem właśnie wtedy powstają obowiązki podatkowe oraz względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Warto pamiętać o tym, iż wniosek CEIDG-1 zastępuje wiele dokumentów, które niegdyś musiały zostać złożone w właściwych placówkach. Tytułem przykładu, wraz z złożeniem formularza następuje zawiadomienie naczelnika Urzędu Skarbowego o założeniu księgi przychodów i rozchodów. Tym samym na przedsiębiorcy ciąży jedynie obowiązek złożenia deklaracji w ZUS. W sytuacji, gdy dana osoba nie jest w stanie wypełnić jej samodzielnie, może skorzystać z pomocy księgowego lub prawnika. Takie osoby doskonale orientują się w zawiłościach związanych z rejestracją firmy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here