Kryptowaluta – co to jest

Kryptowaluta – co to jest, na czym polega, jak nią płacić i dlaczego jest tak bardzo popularna w dzisiejszych czasach? Wielu z nas zadaje sobie bardzo często to pytanie kiedy czytamy niemal codziennie o nowych wiadomościach dotyczących coraz to nowszych kryptowalut, które bardzo szybko zdobywają dużą popularność, a ich wartość z każdym dniem szybuje w górę, nierzadko do astronomicznych kwot. Najlepszym przykładem może tu być bitcoin, który jest jednym z głównych powodów dla których obecnie kryptowaluty to tak popularny i pożądany temat w mediach ekonomicznych, ale ostatnio i nie tylko.

Kryptowaluta – co to jest?

Kryptowaluta – co to jestBitcoin to kryptowaluta, która pojawiła się internetowym rynku w 2009 roku i początkowo wartość 1 bitcoina była niższa niż 1 złoty. Z czasem jego wartość zaczęła wzrastać, ale nadal nie na tyle żeby ktoś mógł widzieć w nim możliwość ogromnego zarobku. Były to kwoty rzędu kilkuset złotych na jednym bitcoinie, po kilku latach były to 2-3 tysiące złotych. Jednak kilka lat temu cena bitcoina z tygodnia na tydzień zaczęła ekstremalnie szybko szybować w górę i obecnie wartość jednego bitcoina wynosi prawie 40 tysięcy złotych, a nie jest to nawet największa wartość jaką kiedykolwiek ta kryptowaluta osiągnęła. Ta bardzo wysoka wartość bitcoina oznacza, że każdy kto w okolicach 2010 roku zainwestował w bitcoiny około 30 złotych, obecnie posiada majątek oscylujący w graniach jednego miliona złotych. Robi duże wrażenie, prawda?

W takim razie czym jest ta cała kryptowaluta? W największym skrócie można powiedzieć, że są to internetowe waluty, które do swojego obrotu wykorzystują metodę kryptografii, czyli techniki przesyłania informacji w zaszyfrowany sposób. Kryptowaluty opierają się na maksymalnej decentralizacji, która uzyskiwana jest dzięki technologi blockchain (łańcucha blokowego). System ten działa dzięki dziesiątkom tysięcy osób, które na bieżąco aktualizują publiczny rejestr transakcji daną kryptowalutą, a tym samym utrzymują daną walutę stale w obiegu i przy życiu.

Kopanie kryptowalut

Bardzo popularnym terminem jeżeli chodzi o kryptowaluty, to kopanie kryptowalut. Czym ono jest? Kopanie to w dużym uproszczeniu proces tworzenia nowych walut internetowych, na którym da się zarobić duże i realne pieniądze. Ma on wiele wspólnego z wydobywaniem drogocennych kruszców, stąd jego nazwa.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKryptowaluty
Następny artykułKoparka do bitcoin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here