Kryptowaluty – opinie

Nastały bardzo ciekawe czasy. Obecnie, według wielu ekonomistów, znajdujemy się na początku wielkiego kryzysu. Wbrew pozorom sytuacja ta sprzyja inwestowaniu. W końcu każdy kryzys jest szansą na zbicie majątku – wystarczy tylko dobrze zarządzać swoimi pieniędzmi i szukać okazji do zarobku. Pojawia się jednak pytanie: skąd przeciętny człowiek ma wiedzieć, w jakie aktywa inwestować, aby nie stracić wszystkich swoich pieniędzy?

Nauka inwestowania

Kryptowaluty – opinieOdpowiedzi należy szukać w fachowej literaturze, na specjalistycznych stronach i forach internetowych oraz na kanałach ludzi, którzy znają się na tej tematyce. W dzisiejszych czasach mamy bardzo szeroki dostęp do wiedzy. Najczęściej możemy zdobyć ją samodzielnie i bez wkładania w to większych środków finansowych. Wystarczy tylko dobrze się rozejrzeć i wiedzieć czego się szuka. Załóżmy, że jesteśmy przeciętnym pracownikiem korporacji, który zarabia miesięcznie pięć tysięcy złotych na rękę. Po opłaceniu rachunków, rat kredytu i innych zobowiązań zostaje nam tysiąc złotych wolnych środków na koncie. Oczywiście podstawowa zasada inwestowania mówi, że przeznaczamy na nie tylko te środki, których akurat nie potrzebujemy. Zdecydowanie warto najpierw zbudować sobie solidną poduszkę finansową, a dopiero później rozglądać się za akcjami lub kryptowalutami.

Kryptowaluty – opinie

Jeżeli mamy już zabezpieczenie finansowe na kilka miesięcy życia bez dochodów, to możemy śmiało zabrać się za naukę inwestowania. Mamy wiele możliwości do wyboru. Pieniądze możemy lokować na giełdzie, możemy skupować złoto i srebro. Popularne w ostatnim czasie jest także kupowanie nieruchomości. Kryptowaluty – opinie na ich temat są różne. Posiadają one wielu zwolenników, ale także przeciwników. Mówi się, że Bitcoin to złoto przyszłości. Jest w tym pewna racja, ponieważ wytwarzanie go jest bardzo czasochłonne i energochłonne, a jego liczba jest ograniczona.

Obecnie różnych kryptowalut są tysiące, jednak tylko Bitcoin jest na tyle znany i pewny, że można w niego w miarę spokojnie inwestować. Każdy kto planuje wejść na ten rynek powinien zdawać sobie sprawę z tego, że kurs bitcoina potrafi się bardzo szybko zmieniać. Oznacza to duże szanse na zarobek, ale także i na dużą stratę. Istnieje również pewne ryzyko, że w przyszłości rynek kryptowalut zostanie zdelegalizowany. Trzeba być na taką ewentualność przygotowanym.

Jak zainwestować?

Jeżeli dysponujemy wolnym tysiącem złotych co miesiąc, to warto zainwestować go na giełdzie. Spekulowanie, granie na wzrosty i na spadki wymaga ogromnej wiedzy, doświadczenia oraz stalowych nerwów. Jeżeli nie posiadamy tych cech, to najlepszym wyjściem dla nas będzie otwarcie rachunku IKE i powolne skupowanie funduszy inwestycyjnych. Systematyczne nabywanie jednostek sprawia, że ich cena wyrównuje się w czasie. Nie musimy zastanawiać się, czy akurat na giełdzie panuje hossa, czy bessa. Inwestując w ten sposób przez dwadzieścia lub trzydzieści lat na pewno wyjdziemy na plus. Giełdy rosną z biegiem lat, a kryzysy tylko lekko ten trend wyhamowują. IKE ma również inną zaletę – pieniądze oszczędzane w ten sposób na emeryturę nie są obciążone podatkiem Belki od zysków kapitałowych.

Oczywiście świadome i odpowiedzialne inwestowanie to nie tylko gra na giełdzie. Aktywa należy dywersyfikować. Aby zapewnić bezpieczeństwo kapitału trzeba skupować różne rzeczy. Obok jednostek funduszy dobrze jest skupować złote i srebrne monety, obligacje (jeżeli są dobrze oprocentowane) oraz ziemię i nieruchomości. Bez względu na to, jakie aktywa wybierzemy, należy pamiętać, że inwestowanie to plan na długie lata. Raczej nikt nie dorobi się na giełdzie w rok. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że w pewnym momencie spanikujemy i sprzedamy jednostki ze stratą, np. po dużym spadku, niż że zarobimy na swoje utrzymanie.

Inwestycja w umiejętności

Kryptowaluty – opinieNa koniec warto zaznaczyć, że najlepszą inwestycją jest zawsze inwestycja we własne umiejętności. Im więcej kompetencji posiadamy, tym lepiej odnajdziemy się na rynku pracy w dobie kryzysu. Kurs językowy, informatyczny lub księgowy da nam lepsze szanse na zwiększenie dochodów, niż giełda i złoto. Warto również inwestować we własne zdrowie i sprawność fizyczną. Karnet na basen i siłownię może kosztuje dużo, ale jeżeli zmobilizujemy się do regularnych ćwiczeń, to nasze ciało będzie dużo dłużej zdrowe. Prawdopodobnie unikniemy dzięki ćwiczeniom różnych chorób cywilizacyjnych i dzięki temu mniej pieniędzy wydamy na leki i rehabilitację w przyszłości.

Najważniejsza w życiu jest równowaga i zdrowy rozsądek. Trzeba oszczędzać i inwestować, ale z drugiej strony nie można stracić radości życia. Przeznaczanie pieniędzy na wczasy i rozrywkę jest równie ważne jak pomnażanie majątku. Kierując się tymi zasadami zbudujemy sobie życie, z którego będziemy zadowoleni. Z naszych odpowiedzialnych i przemyślanych decyzji zadowolona będzie również nasza rodzina.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here