Kryptowaluty

Zapewne wiele osób surfując po internecie natknęło się na takie pojęcie jak kryptowaluty. Z dużą dozą prawdopodobieństwa większość osób nie ma zielonego pojęcia w tym temacie, ponieważ tego typu waluty to dosyć nowa i nie zbyt rozpowszechniona technologia. Zapewne w tym momencie wiele osób zastanawia się co to właściwie jest kryptowaluta.

Czym są kryptowaluty?

KryptowalutyOtóż ogólnie rzecz biorąc są to cyfrowe waluty, które wykorzystują kryptografię, czyli, krótko mówiąc, technikę bezpiecznej komunikacji. Należy mieć na uwadze, iż w większości przypadków kryptowalut nie da się podrobić. Praktycznie cały rynek kryptowalut to zdecentralizowany system, który opiera się na technologii blockchain, czyli w ogólnym skrócie jest to łańcuch blokowy.

Każdy, kto zechce może przesyłać swoje pieniądze anonimowo bez ujawniania jakichkolwiek danych osobowych, co ma naprawdę ogromne grono zwolenników. Niekiedy zdarza się, że w ten sposób dochodzi do prania brudnych pieniędzy, czyli takich, które pochodzą z przestępstw. Jednakże znaczna większość osób, która korzysta z tego rozwiązania nie robi żadnych niedozwolonych działań.

Pamiętajmy, iż są to waluty elektroniczne, czyli niedostępne w normalnej formie. Nasze pieniądze przechowywane są w systemie. Wirtualne pieniądze mogą być scentralizowane lub zdecentralizowane. W pierwszym przypadku istnieje jeden centralny punkt kontroli nad emisją pieniądza. Natomiast w drugim wypadku kontrola nad emisją pochodzi z kilku źródeł.Kryptowaluty raczej zaliczają się do tej drugiej grupy.

Popularność bitcoina

Najbardziej popularną, a także najczęściej kupowaną i sprzedawaną kryptowalutą jest bitcoin. Waluta ta została stworzona przez Satoshi Nakamoto w 2009 roku i opiera się na transferze kwot między rachunkami publicznymi przy użyciu kryptografii klucza publicznego. Dostęp do kryptowalut mamy za pomocą tak zwanych kluczy publicznych i prywatnych. Aby otrzymać jakąkolwiek walute w pierwszej kolejności niezbędne jest udostępnienie swojego adresu przypisanego do konta.

Z klucza prywatnego korzystamy wtedy, gdy chcemy zaszyfrować transakcje. Natomiast klucz publiczny, by je odszyfrować. Dlatego pamiętajmy, żeby nie udostępniać nikomu naszego klucza prywatnego, ponieważ narażamy się na utratę pieniędzy. Z pewnością duże grono osób, które ma jakieś pojęcie w tej kwestii prędzej czy później spotka się z takim pojęciem jak kopanie kryptowalut.

Jak działa giełda kryptowalut?

Pokrótce to system rozproszonego konsensusu. W sytuacji, gdy ktoś chce wykonać transakcję to członkowie sieci muszą wtedy ją zatwierdzić. W ten sposób zmniejsza się możliwość oszustwa, co jest naprawdę ogromną zaletą. Jeżeli zakupimy jakąkolwiek kryptowalutę musimy liczyć się z tym, że możemy stracić nasze pieniądze. Oczywiście w przypadku, gdy jakiś projekt odniesie ogromny sukces to możemy wiele zyskać. Trzeba pamiętać, iż kryptowaluty nie są stabilną jednostką pieniężną. Dosyć często zdarzają się ogromne wahania. Dlatego tak jak wyżej zostało wspomniane inwestowanie pieniędzy niesie za sobą ryzyko ich utraty, więc najlepiej lokować tyle pieniędzy na ile możemy sobie pozwolić. Nie warto brać pożyczek na tego typu rzeczy.

Historia kryptowalut

Pierwszą osobą, która wykopała bitcoiny był jej twórca, czyli Satoshi Nakamoto. W tym czasie nikt się nie spodziewał, że kryptowaluta ta osiągnie tak wielki sukces. Większość ludzi od początku spisywała na straty ten projekt. Rok później Gavin Andresen dokonał zakupu 10 tysięcy Bitcoinów za $50, a następnie stworzył witrynę internetową Bitcoin Faucet, na której dosłownie oddawał Bitcoiny. W 2011 roku na plecach bitcoina wybiło się wiele nowych kryptowalut.

KryptowalutyJedna z pierwszych tego typu walut to Litecoin. W styczniu 2013 roku cena Bitcoina przekroczyła 1000 dolarów. Właśnie wtedy o bitcoinie zrobiło się bardzo głośno. Jednakże była to zła sława, ponieważ waluta ta w tym czasie drastycznie straciła na wartości. Wiele osób poniosło duże straty. Dwa lata później powstała kolejna jedna z najpopularniejszych kryptowalut, a mowa tutaj o Ethereum, który umożliwiał smart contracts, czyli zawieranie transparentnych publicznie umów, w których transakcje przeprowadzane są w ściśle określonych warunkach. Dosyć przełomowym momentem był 2017 rok, kiedy to waluta Nakamoto przekroczyła magiczne 20 tysięcy dolarów, co było naprawdę wielkim osiągnięciem.

Obecnie mamy 2020 rok i bitcoin kosztuje w granicach 6000 dolarów amerykańskich. Istnieją pogłoski, iż ów system pieniężny może przekroczyć milion dolarów. Jednakże taka sytuacja w najbliższym czasie nie powinna mieć miejsca. Podsumowując kryptowaluty to dosyć innowacyjne rozwiązanie i w przypadku, jeśli chcemy cieszyć się anonimowością warto skorzystać z tej opcji. Należy jednak liczyć się z tym, że możemy utracić nasze pieniądze, dlatego trzeba podejść do sprawy z rozsądkiem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here