nowe kryptowaluty

Kryptowaluty to ostatnio jeden najciekawszych tematów wśród społeczności internetowej. Wprowadzenie bitcoina w 2009 roku zachwiało nieco powszechnie panującym postrzeganiem świata finansów i walut. Na fali jego popularności powstały nowe kryptowaluty, które znacznie urozmaiciły sferę płatności internetowych. Obecnie internetowy inwestorzy mają mnóstwo kryptowalut do wyboru. Różnią się one wysokością obrotu, ceną za jednostkę waluty oraz skalą wahań kursowych. Wszystkie jednak łączy to, że przy odrobinie wiedzy można na nich sporo zarobić. Co prawda nie tyle ile moglibyśmy zyskać kupując je w momencie wprowadzenia do obiegu ale spekulacja na kryptowalutach dopiero w zasadzie się rozwija.

Nowe kryptowaluty

Nowe kryptowaluty jak na razie pozostaję daleko w tyle za najważniejsza z nich czyli bitcoinem. Wyjątkiem jest tutaj ripple – kryptowaluta, która depcze bitcoinowi po pietach. Wśród społeczności intranetowej pojawiły dyskusje na temat tego czy ripple wkrótce nie zdetronizuje bitcoina. Ripple opiera się na systemie blockchain oraz protokole open-source. Za jej twórcę uznawany jest Ryan Fugger, który pracę na zrewolucjonizowaniem systemu walutowego podjął już w 2004 roku. Ostatecznym finałem tych prac było powstanie kryptowaluty – ripple w 2012 roku. Jest to waluta tańsza niż bitcoin i w dalszym ciągu jeszcze mniej zaawansowana technologicznie.

Kolejną kryptowalutą wartą uwagi, na której oberoty sa porównywalne do poziomu obserwowanego na ripple, jest Ethereum. To kryptowaluta również oparta na systemie blockchain, który odporny jest na zagrożenie ze strony ceberataków. Za jej twórcę uznawany jest Vitalik Buterin, do obiegu została wprowadzona w 2015 roku. Z początku inwestorzy podchodzili do niej z rezerwą i jednostkę Ethereumm można było zakupić dość tanio. Jednak od 2017 notowany jest błyskawiczny wzrost jej kursu.

Cardano to jedna z nowszych kryptowalut, została w wprowadzona do obiegu w 2015 roku. Stworzyła ją IOHK przy współpracy z uniwersytetami w Atenach, Edynburgu i Connecticut. Również oparta jest na systemie blockchain i pozwala na szybkie transfery zabezpieczane przy pomocy kryptografii.

Króluje nadal bitcoin

Jednak nadal królem świata kryptowalut pozostaje bitcoin. To na nim odbywa się największy obrót i to on jest punktem odniesienia dla powstających nowych kryptowalut. Wprowadzony do obiegu najwcześniej, bo w 2009 roku, dokonał rewolucji w świecie walut. Ktoś kto wówczas zainwestował w tę kryptowalutę obecnie może realizować naprawdę pokaźne zyski. Dzięki rozwiązaniom zapożyczonym z kryptografii handel na bitcoinie jest całkowicie bezpieczny. Warto wspomnieć również, że wobec braku centralnego eminenta ta kryptowaluta nie jest narażona na różnego rodzaju manipulacje przy określaniu jej kursu, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych walut i ich dodruki przez banki. Jedynym zagrożeniem dla bitcoina, podobnie jak w wypadku walut tradycyjnych jest ryzyko wystąpienia zjawiska bańki spekulacyjnej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here