Ubezpieczenie domu – kiedy tak, a kiedy nie

Polisy majątkowe mają niekiedy zróżnicowaną konstrukcję ze względu na rodzaj i ilość przedmiotów oraz elementów objętych finansową ochroną. Na wykup ubezpieczenia decydują się właściciele obiektów mieszkalnych oraz osoby je wynajmujące. Zdarza się również, że finansowa ochrona jest wymagana przez instytucje finansowe w przypadku zawierania z nimi umów kredytowych. Czy zawsze jednak ubezpieczenie nieruchomości stanowi dobrą inwestycję?

Obowiązkowe świadczenia

Zakup polisy materialnej może być jednym z wymogów bankowych, obowiązujących przy zawieraniu umowy kredytu hipotecznego z konkretną instytucją, obracającą środkami finansowymi. Podmiot gospodarczy, będący jednocześnie właścicielem danego obiektu mieszkalnego, może wówczas zażądać od inwestora zabezpieczenia w postaci wkładu własnego oraz polisy. Według regulacji prawnych świadczenie majątkowe wymagane jest także od posiadaczy nieruchomości, stanowiącej część gospodarstwa rolnego, pod warunkiem, że powierzchnia gruntów nie przekracza jednego hektara. Szczegółowe informacje na temat obowiązkowych polis domu znaleźć można na stronie https://cuk.pl/.

Dobrze dobrany pakiet

Według obowiązującego prawa świadczenie majątkowe zaliczane jest najczęściej do ubezpieczeń dobrowolnych. Jego zakres obejmować może różne przedmioty. Nie warto zatem kupować polis, których przedmiotem finansowej ochrony są rzeczy nieznajdujące się w naszym posiadaniu. Szeroki pakiet ma bowiem bezpośredni wpływ na wysokość składki. Podstawowa forma ubezpieczenia również nie jest dedykowana wszystkim klientom. Może się bowiem okazać, że suma odszkodowania nie będzie uwzględniać wszystkich elementów, które zostały zniszczone na skutek losowych wypadków.

Finansowa forma ochrona ma wiele zalet, dlatego polisy majątkowe zalecane są osobom wynajmującym dany obiekt mieszkalny oraz właścicielom domów. Zakup świadczenia należy jednak dobrze przemyśleć. Pakiet ochronny powinien obejmować elementy, które mogą ulec zniszczeniu lub zostać skradzione. Najczęściej popełnianym błędem przy wyborze świadczenia jest kierowanie się wysokością składki. To ważne element zobowiązania, jednak istotniejsze aspekty to rodzaj umowy oraz jej ogólne warunki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here