Waluta Bitcoin

Kryptowaluta, czyli wirtualna moneta to innowacyjny system, który zrewolucjonizował świat finansów i stał się alternatywą dla tradycyjnych pieniędzy. Podstawowa różnica jest taka, że kryptowaluta istnieje wyłącznie w świecie elektronicznym i jest przechowywana na tzw. „portfelu” w prywatnym komputerze lub smartfonie użytkownika i tylko on ma do nich dostęp i wgląd.

Waluta Bitcoin

Waluta BitcoinNajbardziej znana jest waluta bitcoin, ale na świecie istnieje już kilkaset tysięcy innych walut nazywanych altcoinami, czyli alternatywnymi dla starszego brata bitcoina. Powstał on w 2008 roku i do dziś nie wiadomo kto tak naprawdę jest jego twórcą. Jego wartość rosła na przestrzeni tych kilkunastu lat w niebywałym tempie. Dla porównania w 2010 roku za jedną pizzę zapłacono 10 000 bitcoinów, w 2011 roku 1 btc osiągnął wartość 1 dolara a w drugiej połowie tego roku już 10 dolarów. Obecnie za bitcoina trzeba zapłacić średnio 10 000 dolarów.

Ciekawostką jest, że na świecie jest wielu milionerów, a może i miliarderów, którzy na początku istnienia kryptowalut zainwestowali jakąś kwotę, kupili bitcoiny i nie spodziewając się takiego obrotu sprawy zwyczajnie zapomnieli haseł do swoich wirtualnych portfeli i są one gdzieś zawieszone w systemie zyskując stale na wartości, ale nigdy nie zostaną użyte.

Wiele krajów nie uznaje kryptowalut za jednostkę walutową, jednak na terenie Unii Europejskiej wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego są oficjalnie uznane za środek płatniczy.

Często słyszy się o kopaniu bitcoinów

Na czym właściwie ono polega? Jest to rozwiązywanie skomplikowanych problemów kryptograficznych, Dzięki temu można sobie takiego bitcoina wytworzyć zamiast kupić. Wszystko wydaje się proste, gdyby nie fakt, że do tego potrzebny jest komputer z procesorem o bardzo dużej mocy, taki domowy komputer nawet ten z wyższej półki potrzebowałby do tego obecnie średnio 300 tys lat. Z tego względu powstają całe kopalnie bitcoinów składające się z rozbudowanych systemów komputerowych. Na początku te zadania były dużo łatwiejsze do rozwiązania, aby waluta mogła wejść do obiegu, jednak algorytm przypisany do sieci bitcoinowej sam reguluje stopniowo trudność zadań kryptograficznych i zawiera górną granicę 21 milionów, co oznacza, że kiedyś zostanie wykopany ostatni bitcoin.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here