Na rynku pracy mamy dziś bardzo wiele możliwości zatrudnienia. Miejsce dla siebie może znaleźć dosłownie każdy. Nie jest też zbyt trudne założenie własnego biznesu. Wiele osób ma dobre pomysły jak zarabiać pieniądze, ale konieczność sporządzania biznesplanu i znajomość przepisów prawnych, skutecznie do tego zniechęcają.
Najbardziej dochodowe branże
Istnieje dziś mnóstwo dochodowych branż. Niektórzy zastanawiają się, ile zarabia właściciel firmy budowlanej. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Bardzo wiele zależy od tego ilu ma pracowników i jak wysoki płaci ZUS. Jeśli jest na początku prowadzenia działalności, ma prawo płacić ZUS mniejszy niż pozostali przedsiębiorcy. Sporo też zależy od tego, czy musi wynajmować jakiś lokal w którym trzyma narzędzia. Kolejną kwestią jest, jak często psują mu się narzędzia i musi kupować nowe, czyli inaczej mówiąc jak dużo musi inwestować.
Bywa, że na początku funkcjonowania firmy jej właściciel nie zarabia wcale albo są to tak małe pieniądze, że ledwo wystarczają na pokrycie bieżących kosztów. Z tych powodów warto nie rozpędzać się z prowadzeniem własnej działalności dopóki nie zgromadzimy kapitału, który nam to ułatwi. Dobrym rozwiązaniem jest również wnioskowanie o dofinansowanie, które może być naprawdę wielką pomocą i wkładem w przyszłość firmy. Po kilku latach, kiedy dochody i koszty się unormują jest możliwość, że właściciel firmy budowlanej zarobi kilka tysięcy netto. O ile sam jest bardzo pracowity i wkłada dużo własnej energii w prosperowanie biznesu. To naczelna zasada, żeby samemu być fachowcem.
Właściciele firm z innych dziedzin biznesu mogą zarabiać podobnie kilka tysięcy. Istnieją bardziej dochodowe biznesy, gdzie normą jest kilkanaście tysięcy złotych, a to już staje się zadowalająca kwota, która pokrywa wszelkie niedogodności, związane z odpowiedzialnością, jaką stale musi ponosić jej właściciel. Osoba, która nie wypracowała samodyscypliny z trudem utrzyma własny biznes lub podda się przy pierwszych poważniejszych trudnościach, które są nieuniknione.
Jak założyć firmę?
Zanim jednak zaczniemy się zastanawiać nad tym ile zarabia właściciel firmy powinniśmy zająć się zgłębieniem wiedzy, w jaki sposób w ogóle tę firmę założyć. Najlepiej na własnym przykładzie dowiedzieć się ile zarabia właściciel firmy. Obecnie zakładanie firmy zostało maksymalnie uproszczone. Wystarczy w Urzędzie Gminy złożyć odpowiedni wniosek o wpis w rejestrze przedsiębiorców (tzw. Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Duże ułatwienie stanowi fakt, że owy wniosek możemy na spokojnie złożyć w domu przez internet. Mimo to i tak niezbędna będzie wizyta w Urzędzie Gminy, gdyż taki wniosek musimy własnoręcznie podpisać. Chyba że posiadamy możliwość podpisania dokumentu elektronicznie.
W niektórych przypadkach niezbędna będzie jeszcze wizyta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i/lub w Urzędzie Skarbowym. We wniosku o wpis do CEiDG oprócz tak oczywistych rzeczy jak nasze dane osobiste i adresowe będziemy musieli również podać dane przyszłej działalności. Mowa tu głównie o nazwie firmy oraz rodzaju wykonywanej działalności (tzw. PKD). Ich pełną listę bez problemu znajdziemy w internecie. Jeśli zamierzamy założyć większą firmę to musimy również podać liczbę osób, jaką zamierzamy zatrudnić. Musimy również podać datę rozpoczęcia działalności (ważne dla celów podatkowych) oraz miejsce naszej siedziby (może to być mieszkanie prywatne). Powinniśmy również podać sposób w jaki zamierzamy rozliczać się z fiskusem. Tutaj niezbędna będzie konsultacja z biurem księgowym, gdyż dla różnych działalności gospodarczych korzystne mogą być różne sposoby rozliczania i księgowania. Również musimy podać dane biura księgowego, które będzie nas rozliczało. Jeśli będziemy płatnikami VAT-u musimy jeszcze odwiedzić Urząd Skarbowy i złożyć odpowiedni wniosek.
Działalność nierejestrowana
Co ciekawe w kwietniu 2018 r. weszło w życie nowe prawo, które do pewnego momentu pozwala na prowadzenie nierejestrowanej działalności gospodarczej. Z tego udogodnienia mogą korzystać osoby, które w ciągu miesiąca nie osiągają kwoty wynoszącej 50% minimalnego wynagrodzenia. Dodatkowym wymogiem jest fakt, że osoba taka w ciągu ostatnich pięciu lat nie mogła prowadzić działalności gospodarczej. Dzięki takiemu trybowi prowadzenia sprzedaży nie musimy prowadzić księgowości. Wystarczy jedynie uproszczona ewidencja sprzedaży. Nie musimy także opłacać składek ZUS oraz wypełniać problematycznych deklaracji ZUS. Podatek dochodowy niestety płacić musimy, lecz jesteśmy zwolnieni z opłacania okresowych zaliczek na rzecz tegoż podatku. Temat jest jednak nieco złożony jeśli chodzi np. o podatek VAT, dlatego lepiej jest dokładnie sięw tym zgłębić zanim zaczniemy działalność tego typu.