motywacja do pracy
Fot. Pexels.com

Praca może dawać dużo satysfakcji. Czasami jednak z różnych powodów może stać się męcząca i nieangażująca. Motywacja do pracy, a właściwie jej znalezienie jest bardzo ważne, aby móc stale wykonywać swoje zawodowe obowiązki z przyjemnością i dobrymi wynikami.

Przeczytaj też: http://www.synat.pl/motywacja-do-pracy-co-zrobic-aby-ja-miec/

Znalezienie motywacji do pracy

Motywować może nie tylko wynagrodzenie. Nawet osoby, które zarabiają wysokie kwoty mogą odczuć brak motywacji do wykonywanych obowiązków. Pierwszym krokiem, który przyczyni się do ponownego odczuwania przyjemności z pracy jest analiza plusów oraz wszelkich pozytywów jakie za nią stoją. Spójrz na pracę z innej perspektyw, sprawdź co inni myślą o stanowisku, które wykonujesz.

Kolejnym krokiem może być stworzenie własnej ścieżki zawodowej. Związane jest to zarówno z wytyczeniem przewidywanych ścieżek awansu jak i poszerzeniem swoich kompetencji chociażby poprzez szkolenia, kursy, certyfikaty. W sytuacji starania się o awans motywacja do pracy sama przychodzi. Czasami awans nie jest konieczny, wystarczy porozmawiać z przełożonym o zmianie wykonywanych obowiązków.

Alternatywą jest zaplanowanie swoich codziennych zadań. Na początku każdego dnia bądź tygodnia warto wypisać zadania do zrobienia. Wykreślanie z listy wykonanych obowiązków może wpłynąć motywująco i dodać nowej energii.

Motywacja do pracy, a wypalenie zawodowe

Czasami pomimo prób zdobycia motywacji nie jest to możliwe. W takie sytuacji należy zastanowić się co stanowi problem. Czy zmiana firmy wystarczy? A może chodzi o zakres obowiązków i potrzebne będzie przebranżowienie?

Taka decyzja nie jest łatwa. Warto podjąć ją na spokojnie uwzględniając wiele aspektów życia. W podjęciu decyzji może pomóc coach kariery, doradca zawodowy lub psycholog. Osoby te pomogą w zlokalizowaniu problemu, a także wspomogą w wyznaczeniu niezbędnych kroków w zmianie pracy czy stanowiska.

 

Motywacja do pracy jest bardzo ważna. Kiedy pracownik ją utraci znacząco spada jakość wykonywanych przez niego obowiązków. A to ma wpływ na działanie całej organizacji. Warto rozpocząć działania już w momencie kiedy widzimy u siebie pierwsze objawy wypalenia zawodowego.

Zobacz też: http://www.okgk.pl/praca-tymczasowa-na-czym-polega/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here