Legalna praca w Niemczech

Na początku lat dziewięćdziesiątych Polacy niemal masowo wyjeżdżali do pracy do naszych zachodnich sąsiadów. Nie zawsze było to zatrudnienie legalne. Często nasi rodacy byli zatrudniani na czarno bez jakiegokolwiek ubezpieczenia czy ochrony. Czasy te na szczęście bezpowrotnie minęły a legalna praca w Niemczech jest dziś standardem.

Który rejon Niemiec?

Generalnie idealne do zamieszkania i podjęcia pracy są dwa rejony Niemiec: okolice Berlina oraz Bawaria ze stolicą w Monachium. Oba te rejony zostały wybrane przez największe niemieckie firmy jako siedziby ich fabryk i zakładów produkcyjnych. Duża ilość takich firm w jednym miejscu sprawia, że są to regiony z najniższym odnotowanym bezrobociem. Pracę znajdą tu głownie pracownicy fizyczni. Na rynku zawsze jest deficyt na tego typu pracowników. Praca nie jest wymagająca a zarobki całkiem spore.

Legalna praca w Niemczech – Jak ją znaleźć?

Agencje Pracy

Szukając legalnych ofert pracy w Niemczech warto zainteresować się w współpracą z agencjami pracy pośredniczącymi w kontaktach pomiędzy pracodawcami na terenie Niemiec a pracownikami z Polski. Na rynku istnieje mnóstwo takich agencji. Posiadają bogatą ofertę ofert pracy z wszystkich dziedzin. To agencja załatwia wszystkie formalności związane z naszym wyjazdem za granicę i podjęciem pracy. W niektórych przypadkach, zależnie od rodzaju umowy, agencja zapewnia także transport oraz zakwaterowanie na miejscu. Oczywiście za odpowiednią opłatą.

Portale internetowe

W internecie jest mnóstwo portali z aktualnymi ofertami pracy w Niemczech. Warto tu wspomnieć o na przykład: jobware.de. Znajdziemy tam mnóstwo ofert posegregowanych według rodzaju pracy, miejsca oraz co chyba najistotniejsze: wysokości zarobków. Są to portale niemieckojęzyczne. Bez problemu znajdziemy także ciekawe oferty pracy na polskojęzycznych portalach. Zarówno tych stricte poświęconych ofertom pracy w Niemczech jak i ogólnie znanych portalach ogłoszeniowych.

Facebook

Wystarczy wpisać w wyszukiwarce frazy związane z pracą w Niemczech by otrzymać listę grup skupiających osoby szukające pracy lub je oferujące. Liczba użytkowników takich grup sięga kilkudziesięciu tysięcy dzięki czemu codziennie dodawane są setki ofert pracy.

Urzędy Pracy w Niemczech

Podobnie jak w Polsce również w Niemczech działają Urzędy Pracy. Prawo do korzystania z nich posiadają wszyscy obywatele Unii Europejskiej. W swojej ofercie posiadają setki aktualnych ofert pracy dostępnych od zaraz.

Czy warto?

Oczywiście. Wynagrodzenia w Niemczech są nieporównywalnie wyższe niż w Polsce na podobnych stanowiskach. W krótkim okresie czasu jesteśmy w stanie odłożyć większą ilość gotówki co w polskich warunkach nie jest takie oczywiste. Oczywiście pewnym minusem jest konieczność wyjazdu daleko od domu i rozłąka z rodziną. Z tego też powodu wyjazd do pracy za granicą nie jest dla każdego.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here