praca

Okres studiów to czas, kiedy młody człowiek zaczyna się usamodzielniać. Zazwyczaj większość studentów liczy każdy grosz by spiąć swój budżet. Dlatego warto rozważyć pracę, która odciąży trochę finansowy portfel studenta.

Jak zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe?

Na pewno nie warto porywać się z motyką na księżyc. Można zacząć poszukiwania od pracy nawet nie związanej z zawodem, ale znaleźć jakąkolwiek pracę. Ważne jest by nabrać doświadczenia w kontakcie z klientem i nie liczy się tu branża, a sam fakt kontaktu z klientem. Studentów chętne zatrudniają różnego rodzaju sklepy, call center. Pracę można znaleźć też w branży gastronomicznej.

Niektórzy zapytają dlaczego warto pracować na studiach? I to bardzo trafne pytanie. Są osoby, które nie muszą tego robić jeśli są ustawione finansowo, ale nie zmienia to faktu, że praca na studiach to dobra decyzja. Po pierwsze dzięki pracy na studiach nabieramy doświadczenie w obyciu z innymi, potrafimy zorganizować sobie czas na naukę i pracę co później przełoży się na lepsze organizowanie naszego czasu. Osoba, która sama zaczyna pracę w zupełnie inny sposób zaczyna postrzegać wartość pieniądza. Zaczyna zdawać sobie sprawę ile wysiłku potrzeba, by daną sumę pieniędzy zarobić przez co inaczej zaczyna gospodarować pieniędzmi. Jest to idealny czas w, którym młody człowiek zaczyna dostrzegać mnóstwo spraw, których nie był w stanie dostrzec, kiedy pieniądze dostawał od rodziców.

Jeśli zdobędziemy już podstawowe doświadczenie warto pomyśleć o pracy, która zapewni nam doświadczenie zawodowe w wyuczonej branży.

Zobacz też: http://www.nsik.com.pl/jak-zdobyc-pierwsze-doswiadczenie-zawodowe/

Jak dostać się na staż?

Możliwości jest kilka pierwsza to zarejestrować się w Urzędzie Pracy. Tam często pojawiają się ogłoszenia odnośnie przyjęcia na staż. Czasem po stażu pracodawca przedłuża umowę i osoba, która się sprawdzi zostaje zatrudniona na stałe. Jest to opłacalne dla pracodawcy, bo często Urząd Pracy dofinansowuje pracownika po stażu.

Drugą opcją jest staż studencki z, którego mogą skorzystać absolwenci. Czas takiego stażu trwa zazwyczaj od 3 do 12 miesięcy.

Trzecim pomysłem może być staż zagraniczny. Staże te są organizowane przez różne organizacje i instytucje. Ale na taki staż z wiadomych przyczyn wyjeżdżają osoby znające język. Celem stażu zagranicznego jest zapewnienie dobrego startu zarówno studentom jak i absolwentom. Często są one finansowane ze środków Unii Europejskiej. Na taki staż warto się załapać jeśli ma się tylko predyspozycje.Sprawi on na pewno, że nasze CV będzie bogatsze o ciekawe doświadczenie i na pewno zwróci uwagę pracodawcy.

Kolejnym pomysłem na odbycie stażu jeśli w innym przypadku kolidował by z nauką jest staż wakacyjny. Taki staż zazwyczaj załatwia sobie sam student. Wysyła CV do interesujących go firm i pyta czy jest możliwość odbycia stażu. Czasem wiąże się to z wymogiem odbycia praktyk na uczelni, a jest to uznawane jako staż.

Zakorzeniło się w naszej kulturze stwierdzenie, że na stażu nic się nie robi lub przekłada papierki. I o ile jeszcze kilkanaście lat temu w wielu firmach właśnie tak odbywał się staż i mało kto zwracał uwagę na tego młodego człowieka, bo przyszedł tylko na chwilę o tyle w obecnej chwili to stwierdzenie odchodzi coraz bardziej do lamusa. Na pewno zdarzają się jeszcze takie staże, ale w większości miejsc pracodawca przykłada wagę do stażysty. Tym bardziej jeśli wie, że ma do zagospodarowania etat i stażysta sprawdzi się na swoim stanowisku może go przeszkolić i zatrudnić.

Stażysta po wdrożeniu się w funkcjonowanie firmy może przejąc część łatwiejszych zadań etatowych pracowników. Może również zająć się obsługą klienta. Jeśli ma jakiekolwiek doświadczenie w tym temacie to będzie mu już łatwiej. Zakres zadań stażystów zależy oczywiście głównie od branży i firmy w jakiej odbywają staż. Od tego jakie doświadczenie nabył przed stażem, jak przyswaja wiedzę i czy jest chętny do nauki nowych zadań jakie stawia przed nim pracodawca.

Najłatwiej staż dostać w większych miastach i tam też mamy większy wybór jeśli chodzi o firmę w, której ten staż odbędziemy. Oczywiście głównym miastem otwartym na stażystów jest Warszawa, ale staż znajdziemy bez problemu również w Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Trójmieście, Krakowie, Lublinie czy Rzeszowie. W mniejszych miastach oczywiście też odbywają się staże, ale jest ich znacznie mniej. Warto pamiętać, że w przypadku stażu lepiej wybrać miejsce, które jest związane z naszym wykształceniem, niż miejsce gdzie rozmija się to z naszym wyobrażeniem o pracy, którą chcieli byśmy wykonywać. Warto w przypadku stażu nastawić się na chęć nauki, nawet jeśli okaże się, że staż w tej firmie jest niżej płatny. Zebrane doświadczenie w tym przypadku będzie ważniejsze.

Warto też pamiętać o jeszcze kilku ważnych kwestiach: stażysta z urzędu zobowiązany jest do odbycia szkolenia BHP. Czasem konieczne jest też wykonanie badań, ale jeśli chodzi o koszt student nie ponosi z tego tytułu dodatkowych opłat. Opłatę za badania ponosi Fundusz Pracy.

Stażysta nie może pracować więcej niż 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo. Oczywiście może być to mniej godzin, ale nie może brać podczas stażu nadgodzin. Stażysta według prawa nie może też pracować w niedzielę i święta, a także na nocne zmiany. Dodatkowo warto wiedzieć, że stażyście nie przysługuje urlop wypoczynkowy, ale po przepracowaniu 30 dni należy mu się 2 dni wolnego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here