Pomóż przyjacielowi wyjść z długów

Zmiana jest trudnym procesem, niezależnie od tego, w jakim punkcie dana osoba znajduje się pod względem finansowym, logicznym czy emocjonalnym. Aby dokonać prawdziwej zmiany, twój przyjaciel lub członek rodziny musi znaleźć cel, wolę i motywację w sobie. Dorośli automatycznie odrzucają innych dorosłych, którzy mówią im, jak mają żyć i jakich wyborów powinni dokonywać. Zamiast mówić członkowi rodziny lub przyjacielowi, co powinien przestać robić, pomóż mu lub jej wyobrazić sobie przyszłość bez długów. Jeśli jesteście sobie bliscy, powinniście być w stanie zidentyfikować jakieś ważne cele, które będą wymagały znacznych oszczędności. Zadawaj pytania, które pomogą mu lub jej samodzielnie uświadomić sobie że ich obecne zachowanie oddala ich od tych celów. W miarę jak uświadamiają sobie te kwestie, należy ich wspierać. Można na przykład powiedzieć: „To brzmi jak trudne zachowanie do zmiany, ale znam cię i wiem, że jesteś silny i zdolny do trudnych rzeczy. Poza tym zawsze będę cię wspierać i zachęcać”

W przyszłości należy z wyczuciem pytać o postępy w realizacji celu finansowego, tak aby nie zabrzmiało to jak nagabywanie lub wytykanie niepowodzeń. Pomocne może być przypomnienie bliskiej osobie o celach emocjonalnych, które pojawią się wraz z wolnością finansową. Na przykład: „Wiem, że to było trudne, ale jestem pewien, że spokój ducha, jakiego doświadczysz, gdy wreszcie uwolnisz się od długów, będzie wart wszystkich twoich wysiłków.

Zaangażuj go lub ją w tworzenie rozwiązania

Jak już wcześniej wspomniano, Twój przyjaciel lub członek rodziny nie chce, aby mu mówić, jak ma żyć. Zamiast samemu podawać rozwiązanie, rozważ pełnienie roli źródła informacji. Przedstaw opcje wraz z ich różnymi wyzwaniami i zaletami. Zamiast mówić: „Myślę, że powinieneś zrobić to czy tamto”, zastanów się nad pytaniem w rodzaju: „Która z tych opcji wydaje ci się najbardziej efektywna w twojej sytuacji?” lub „Patrząc na twoje przyszłe wyzwania, która opcja będzie twoim zdaniem najlepsza?”

Przed rozmową zrób listę pytań, na które odpowiedź wymaga zastanowienia. Unikaj pytań typu „Tak/Nie”, chyba że masz trudności z rozpoczęciem rozmowy. Odsuń się od nich jak najszybciej.

Zostań wsparciem, a nie tyranem

Jeśli to możliwe, unikaj wytykania palcami lub kłótni o pieniądze. Być może uda Ci się wykorzystać ten moment jako doświadczenie edukacyjne.

Nawet zanim dana osoba zacznie podejmować decyzję o zmianie negatywnych zachowań, bardzo wyraźnie zaznacz, że bardzo chętnie ją w tym wspierasz. Jeśli uznasz to za stosowne, możesz zaproponować wykonanie jednego lub dwóch telefonów, aby pomóc danej osobie w zebraniu informacji na temat procesów, opłat i harmonogramów. Podziel się tym, co znajdziesz, a następnie zadaj pytania, takie jak: „Co o tym sądzisz?”. O ile zaoferowanie wykonania telefonu może być miłym gestem, o tyle domaganie się, by pozwolono ci umawiać się na spotkania, odbierać i wozić daną osobę lub zbierać jej informacje finansowe i dokumenty przed sesją doradczą lub usługową prawie zawsze będzie zbyt natarczywe dla danej osoby. Wyjątkiem są oczywiście starzejący się rodzice, bardzo młodzi dorośli oraz dorośli z istotną niepełnosprawnością. Nie ma nic złego w dosłownym „byciu tam” dla członka rodziny lub przyjaciela, kiedy dzwoni do niego telefon, jeśli chciałby uzyskać jakieś moralne wsparcie, zwłaszcza jeśli jest zdenerwowany lub prosi o pomoc, przekonuje https://pozyczkolog.pl/.

Jak donosi https://pozyczkolog.pl/, niezależnie od tego, jakie oznaki kłopotliwego zadłużenia zauważyłeś na początku, teraz jest czas, aby zaoferować zachętę i wsparcie. Zadłużenie konsumenckie nigdy nie rozwiąże się samo. Jeśli obawiasz się, że członek Twojej rodziny lub przyjaciel, który ma zbyt duże zadłużenie, nadużywa kart kredytowych lub w inny sposób zmierza w kierunku przepaści finansowej, Twoja interwencja może być trudna i niewygodna, ale przeprowadzona z miłością i szczerością może być tym, czego dana osoba potrzebuje, aby wrócić na właściwe tory i osiągnąć swoje cele finansowe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here