Inwestowanie w światowe spółki akcyjne wydobywające surowce

Surowce na fali rosnących cen

Ostatnie istotne wzrosty cen wielu surowców, to woda na młyn dla spółek zajmujących się ich wydobyciem. Szczególnie dotkliwe mogą być podwyżki paliw kopalnianych, które w końcowym rozrachunku wpłyną na rosnącą inflację i wyższe ceny towarów dla konsumentów. Są jednak też zadowoleni z takiego obrotu sprawy. Rosnące ceny to i rosnące zyski spółek zajmujących się wydobyciem wybranych surowców. Którymi spółkami powinni zainteresować się inwestorzy?

Siłą rzeczy niektóre surowce czy metale szlachetne będą stopniowo kończyły się, zwłaszcza gdy chodzi o ich łatwe wydobycie. Ograniczona podaż na pewno wpłynie na wzrost cen. Ostatnie miesiące to szaleńcze wzrosty cen gazu ziemnego, węgla, ropy czy np. miedzi.

Wzrost cen paliw kopalnianych przełoży się na wzrosty cen energii, a te na podwyżki wielu produktów czy usług, za które na końcu i tak zapłacą konsumenci. Inflacja więc ma się całkiem dobrze. Z całej sytuacji zadowoleni mogą być inwestorzy działający w sektorze surowcowym. Zarówno ci inwestujący w kontrakty CFD na surowce, jak i w akcje spółek zajmujących się wydobyciem.

Spółki surowcowe dla inwestorów giełdowych

Inwestowanie w spółki surowcowe powinno odbywać się ze szczególną ekspozycją na rynki zagraniczne. W końcu w Polsce oprócz KGHM-u czy spółek węglowych ciężko o dobre spółki surowcowe, skoro w Polsce nie ma tych surowców tak wiele. Złoto, ropa, uran, pallad, nikiel i wiele innych surowców czy pierwiastków wydobywanych jest przez zagraniczne podmioty, którymi warto zainteresować się pod kątem inwestycji w ich akcje.

Do zagranicznych inwestycji niezbędny jest jednak rachunek u brokera, umożliwiający takowe zakupy, np. Saxo Bank więcej informacji tutaj. Kolejną kwestią jest staranne poznanie rynku i selekcja spółek, w które warto wpompować nasze oszczędności. Oto 3 propozycje z rynku surowców, które w teorii powinny przynieść satysfakcjonujące wzrosty (podane spółki to jedynie prywatna opinia autora tekstu, nie są to żadne rekomendacje w rozumieniu przepisów KNF):

  1. Norilsk Nickel – rosyjska firma wydobywcza, światowy lider w wydobyciu niklu oraz palladu, mający w swoim portfolio także platynę czy miedź. Szczególnie ważny wydaje się tutaj nikiel, który jest niezbędny do produkcji baterii, a te jak wiadomo, będą montowane w coraz większej liczbie aut elektrycznych. Perspektywy więc wydają się być wyśmienite.
  2. Polyus – jest to rosyjska spółka zajmująca się wydobyciem złota. Największa w swoim kraju, obecnie 4 na świecie pod względem produkcji oraz posiadająca największe rezerwy tego kruszcu. Dodatkowo wydobywa ona złot najtaniej, dzięki czemu uzyskuje najlepsze marże w branży.
  3. Rio Tinto – wydobywcza firma brytyjsko-australijska, posiadające swoje kopalnie, rafinerie i biura na wszystkich kontynentach. Ich głównym źródłem dochodów jest wydobycie rud żelaza, aluminium oraz miedzi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here