Monety okolicznościowe i pamiątkowe – gratka dla miłośników numizmatyki

0
267

Monety pamiątkowe i okolicznościowe mogą świetnie uzupełniać kolekcję prawdziwego miłośnika numizmatyki. Dlaczego? Otóż takie odmiany monet są wybijane z racji upamiętnienia szczególnych okazji. Jeśli chcesz kupić monety okolicznościowe, zawsze sprawdź  typ zdarzenia, którego są upamiętnieniem. Takie monety mogą być związane z określonymi wydarzeniami historycznymi, rocznicami, światem sztuki, kultury, a nawet sportu.

Piękne monety z wizerunkiem okolicznościowe mogą stanowić ciekawy element kolekcji prawdziwego miłośnika numizmatyki. Monety tego typu są wybijane z metali szlachetnych oraz ozdabiane kamieniami szlachetnym, np. bursztynem. W mowie potocznej kolekcjonerów korzysta się z nieco zawężonego pojęcia odnoszącego się do dwóch już wymienionych rodzajów monet. Dlaczego? Otóż monety okolicznościowe oraz monety pamiątkowe mogą być nazywane po prostu kolekcjonerskimi. Wynika to z tego względu, iż niezależnie od materiału wykonania, jak i rozmiaru z formalnego punktu widzenia monety kolekcjonerskie nie są nominałem płatniczym, podobnie jak te okolicznościowe i pamiątkowe.

Jak wybrać najpiękniejsze monety okolicznościowe do swojej kolekcji?

Zamierzasz kupić monety okolicznościowe i pamiątkowe do swojej kolekcji monet kolekcjonerskich? W takim razie sprawdź ofertę sklepu z numizmatyką. To najlepszy sposób na zakup pięknych, oryginalnych i certyfikowanych monet, które zachwycają jakością wykonania oraz nienaganną czystością. Na etapie poszukiwania idealnej monety okolicznościowej lub pamiątkowej, weź pod uwagę:

  • wartość sentymentalną lub historyczną,
  • cenę zakupu,
  • kraj pochodzenia,
  • materiał wykonania, np. złoto, srebro, brąz,
  • motyw umieszczony na monecie.

Jeśli chodzi o monety pamiątkowe – te najczęściej dotyczą popularnych osób, które słyną z ważnych wynalazków lub działań, które przyczyniły się do rozwoju rasy ludzkiej lub zmieniły bieg historii. Monety okolicznościowe są wybijane z racji specjalnych okazji. Co to oznacza? Otóż najczęściej powstają w celu upamiętnienia ważnej daty historycznej, np. wyboru lub śmierci prezydenta i wybuchu wojny.

Ile kosztują monety pamiątkowe i okolicznościowe?

Chcesz mieć w swojej kolekcji piękne monety z symboliką historyczną oraz upamiętniające ważne osobistości? Zwróć uwagę na to, że najrzadsze okazy monet kolekcjonerskich mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, z jakiego metalu jest wybita moneta oraz ile sztuk wprowadzono do obiegu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here