Opiekun osób starszych – czy to praca dla mężczyzny?

0
1974

W pracy opiekuna nie liczy się płeć, ale charakter. Choć częściej stanowisko to obejmują kobiety, mężczyźni radzą sobie doskonale. Mimo tego zdarza się, że panom trudniej jest znaleźć pracę w tym zawodzie. Związane jest to przede wszystkim z wymaganiami stawianymi przez podopiecznych oraz ich rodzinę. Coraz więcej osób zaczyna się jednak przekonywać do zatrudniania mężczyzn jako opiekuna osób starszych.

Cechy wymagane na stanowisku opiekuna osoby starszej

Zarówno kobieta, jak i mężczyzna musi posiadać pewne cechy charakteru, dzięki którym będzie należycie pełnić swoje obowiązki. Wśród takich cech znajdują się:

  • cierpliwość
  • empatia
  • pogodne usposobienie
  • optymizm
  • asertywność
  • kreatywność.

Dzięki temu opiekun bardzo szybko nawiąże kontakt z podopiecznym, a komunikacja przerodzi się w bliską relację. To bardzo ważne zarówno dla zdrowia fizycznego i psychicznego osoby starszej, ale również opiekuna. Problemy w pracy czy brak współpracy będą uporczywe dla obu stron.

Umiejętności, które są lepiej oceniane podczas rekrutacji

Obecnie stereotypem jest, że gotowanie to wyłącznie domena kobiet. Wielu mężczyzn przygotowuje pyszne dania, co daje takim kandydatom przewagę nad innymi podczas rekrutacji. Do  obowiązków opiekuna osób starszych należy często przygotowywanie posiłków, robienie zakupów oraz dbanie o dom. Dlatego świetna organizacja pracy będzie dodatkowym plusem. Mężczyźni, którzy już posiadają doświadczenie na tym stanowisku, wykształcenie medyczne (pielęgniarz, rehabilitant czy fizjoterapeuta) również mają większe szanse na zdobycie pracy w tym zawodzie.

Co warto wiedzieć przed zostaniem opiekunem osób starszych?

Każdy zainteresowany powinien dokładnie zapoznać się z ofertą na https://www.carework.pl/praca/opieka-niemcy/ oraz warunkami umowy, pracy i zakwaterowania. Taka wiedza pozwoli szybko zweryfikować, czy wybrany charakter pracy będzie odpowiedni. Bardzo ważne jest, by być pewnym wyjazdu oraz chcieć pomagać osobom starszym poprzez sprawowanie nad nimi opieki i dotrzymywanie im towarzystwa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here