Zakup domu czy mieszkania najczęściej ściśle wiąże się także z koniecznością pozyskania dodatkowej gotówki. Rzadko kto może bowiem pozwolić sobie na tak drogi zakup za gotówkę. Dlatego, po części, finansowany jest on ze środków pozyskanych w formie kredytu hipotecznego.
Zobowiązanie długoterminowe
Ze względu na wysokość kredytu hipotecznego, którego średnia wartość wynosi kilkaset tysięcy złotych, okres kredytowania opiewa na kilkanaście do nawet 35 lat. Oznacza to, że raz zaciągnięte zobowiązanie będzie nam „towarzyszyć” długie lata. Dlatego bardzo ważnie jest aby dobrze przygotować się do wizyty w banku, a wcześniej dokładnie prześledzić wszelkie oferty, aby wybrać tę najkorzystniejszą. Idealnie sprawdzi się w tym przypadku pomoc profesjonalnego doradcy kredytowego, z którym przy tak wysokiej kwocie kredytowania, ewentualne oszczędności mogą być dla nas znaczące.
Częste zmiany na rynku finansów
Nie trzeba być ekspertem żeby zauważyć ciągle zmieniające się oferty kredytowania, nawet w ramach tej samej placówki. Banki prześcigają się w promocjach i coraz tańszych ofertach, aby przyciągnąć do siebie jak najwięcej klientów. Nie jest więc żadną trudnością znalezienie korzystniejszego finansowania, od tego, które zaciągnęliśmy kilka lat temu. Tym bardziej nie będzie to problemem po 10 czy 15 latach. Co więc zrobić w sytuacji gdy nasz kredyt hipoteczny, na który zdecydowaliśmy się ładnych parę lat temu, zdecydowanie odbiega od ideału?
Refinansowanie kredytu hipotecznego
Kredyt refinansowy umożliwia nam przeniesienie naszego aktualnego zobowiązania w postaci kredytu hipotecznego, do innego banku. W praktyce oznacza to, że zaciągamy nowe zobowiązanie, na korzystniejszych warunkach (czyli przede wszystkim tańsze), a kapitałem pozyskanym w ten sposób spłacamy nasz stary kredyt hipoteczny. Od teraz do spłaty będziemy mieli zrefinansowany kredyt, na rzecz innego banku i na lepszych warunkach. Dzięki temu produktowni możemy ponownie negocjować warunki i znacznie obniżyć koszty kredytu.
Zanim zdecydujemy się na refinansowanie kredytu
Kredyt refinansowy ma za zadanie polepszyć naszą sytuację poprzez obniżenie kosztu kredytu, który musimy spłacać. Jednak zanim podejmiemy decyzję musimy zdawać sobie sprawę, że refinansowanie nie każdemu się opłaci. Przede wszystkim należy zapoznać się także ze wszystkimi kosztami, które będziemy musieli ponieść w związku z tą operacją. Nasz aktualny wierzyciel może uzależniać przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku, od konieczności poniesienia opłaty za wcześniejszą spłatę. Z kolei nowy bank, pobierze prowizję za udzielenie refinansowania. Kredyt refinansowy ściśle związany jest także z hipoteką. Jeśli decydujemy się więc na przeniesienie zobowiązania do innego banku, będziemy także musieli dokonać zmian we wpisie do hipoteki, co również związane jest z poniesieniem stosownych opłat. Do tego dochodzą także opłaty związane z zabezpieczeniem nowego kredytu.
Co do zasady, kredyt refinansowy ma być zobowiązaniem tańszym, niż aktualnie posiadany kredyt hipoteczny. Jednak w praktyce, szereg kosztów jakie musimy ponieść w związku ze zmianą wierzyciela, może przewyższyć korzyści z tym związane. Zanim więc podejmiemy ostateczną decyzję, musimy dokładnie obliczyć co będzie dla nas korzystniejsze i nie sugerować się przy tym jedynie lepszą ceną kredytu refinansowego.