Czym dokładnie powinien charakteryzować się audyt finansowy

Warto wiedzieć, ze z roku na rok coraz większa liczba firm decyduje się na audyt finansowy. Na czym dokładnie polega wspomniany rodzaj audytu, a także jakie korzyści może w ten sposób uzyskać firma?

Czym dokładnie jest audyt finansowy?

Należy zdawać sobie sprawę, że audyt finansowy odgrywa bardzo istotną rolę nie tylko w kontroli przedsiębiorstw, ale również instytucji. Warto wiedzieć, że nierzetelne sprawozdanie finansowe może być bardzo dużym problemem przedsiębiorstwa.

Koniecznie należytrzeba zaznaczyć, że czasami dochodzi do sytuacji, w których błędy znajdujące się w danym sprawozdaniu finansowym powstały przez świadome działania kierowników. Powinien to być sygnał dla właściciela danego przedsiębiorstwa, by podjąć stosowne decyzje.

Co składa się na audyt finansowy?

Warto wiedzieć, jakie czynności przeprowadza się w ramach audytów finansowych. Audytorzy wykonują w przedsiębiorstwie różnego rodzaju testy od przeglądowych do ostatecznych. Należy również zaznaczyć, że omawiany rodzaj audytu obejmuje zarówno kontrolę środków pieniężnych, jak i roszczeń, rozrachunków czy funduszy specjalnych.

Ponadto badanie sprawozdania finansowego będzie przebiegało etapami. Warto mieć świadomość, że bardzo istotną rolę będzie odgrywało sprawdzenie systemu ewidencji czy szczegółowe zbadanie sposobu, w jaki dana firma dokonuje rejestracji poszczególnych operacji gospodarczych. W badaniu sprawozdania finansowego musi być również uwzględnione prowadzenie przez firmę ksiąg rachunkowych.

Rzetelność, sprawność i umiejętność szybkiej oceny

Omawiany rodzaj audytu musi być bardzo dokładny. Warto wiedzieć, że tylko w ten sposób mogą zostać wykryte ewentualne nieprawidłowości. Ponadto rewizja nie będzie zajmowała zdecydowanie więcej czasu niż powinna.

Należy również zdawać sobie sprawę, że bardzo istotną cechą charakterystyczną skutecznie wykonanego audytu finansowego jest rzetelność. Z kolei umiejętność szybkiej oceny polega na tym, by dany audytor w trakcie wstępnych etapów przeprowadzanego audytu potrafił zarówno szybko, jak i fachowo ocenić, na których danych albo elementach kontroli będzie mógł polegać. Audytor powinien z każdym kolejnym wykonanym audytem finansowym podwyższać swoje umiejętności.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here