Dobór śrub do prac budowlanych

Śruby to często spotykane akcesoria, którym nie poświęcamy na co dzień zbyt dużo uwagi. Dopiero gdy musimy dokonać naprawy lub montujemy jakieś urządzenie, zdajemy sobie sprawę, ile śrub znajduje się np. tylko w jednym meblu. Rodzajów śrub jest bardzo dużo, inne znajdują się w małym zegarku, a inne wykorzystuje się do budowy mostów lub samolotów. Jednak zadanie, które spełniają, jest zawsze to samo — muszą szybko i trwale połączyć ze sobą dwa lub więcej elementy, by te pozostawały w zaplanowanym dla nich położeniu.

Kryteria wyboru śruby

Zastanawiając się nad wyborem odpowiednich śrub, musimy brać pod uwagę nie tylko tak oczywiste cechy, jak ich wielkość lub kształt — to rozumie się samo przez się. Jednak rzadko zwracamy uwagę choćby na materiały, z jakich wykonane są te elementy łączeniowe. A może to mieć duże znaczenie, jeżeli np. tworzymy stalową konstrukcję w ogrodzie, ale do połączenia poszczególnych fragmentów użyjemy śrub nieodpornych na działanie wilgoci, to nasz wysiłek szybko zostanie zniweczony.

Ważna jest także wytrzymałość danego materiału i jego podatność na uszkodzenia. Śruby metalowe są znacznie trwalsze od tych wykonanych z tworzyw sztucznych, dlatego też do zadań, gdzie wymagana jest odporność na duże siły, najlepiej stosować jest ten rodzaj łączników.

Do mniejszych elementów możemy stosować śruby wkręcane za pomocą wkrętaka krzyżakowego, z małą nakrętką. Nie trzeba używać do nich podkładek, ponieważ w tym przypadku zarówno siły, jak i naprężenia są względnie małe. Poza tym małe elementy wygodniej dokręca się popularnym śrubokrętem niż jakimkolwiek rodzajem klucza. Jest to wygodne i powszechnie stosowane rozwiązanie.

W potocznym rozumieniu śruba to także wszelkiego rodzaju wkręty lub haki z gwintowaną powierzchnią. Rozszerzają one znacznie tradycyjną definicję, ale zasada ich działania jest na tyle zbliżona, iż wielu z nas nie do końca rozpoznaje różnicę. Mówiąc krótko, śruba jest tępo zakończona i powinna występować w parze z nakrętką. Gdzie kupić takie śruby ? Zapraszamy na stronę https://www.bricoman.pl/artykuly-metalowe/mocowania w celu dobrania śrub do Państwa potrzeb.

Śruby są wszędzie

Śruby, jakie oferuje nowoczesna hurtownia Bricoman.pl, mogą być stonowane w wielu dziedzicach. Używa się ich zarówno do prostych napraw w domu, warsztacie lub ogrodzie, jak i do tworzenia ogromach konstrukcji takich jak okręty, hale produkcyjne czy wiadukty drogowe. Dlatego też ich wybór powinien być poprzedzony odpowiednimi pomiarami oraz przeanalizowaniem wszystkich czynników wpływających na ich prawidłowe funkcjonowanie. Wtedy z pewnością, za każdym razem dokonamy odpowiedniego wyboru.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here