Jak złożyć wniosek o kredyt na mieszkanie

Starania o kredyt hipoteczny nie są łatwe. Czeka nas długi proces od złożenia wniosku do otrzymania pieniędzy. Banki wnikliwie sprawdzają zdolność kredytową, zanim zdecydują się na udzielenie długoterminowego zobowiązania. Jakie warunki należy spełnić, żeby otrzymać kredyt na mieszkanie? Jak złożyć wniosek o kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny – jakie warunki trzeba spełnić?

Kredyt hipoteczny to najczęściej zobowiązanie długoterminowe, czasami nawet na 30 lat. Banki muszą więc dokładnie przyjrzeć się potencjalnemu klientowi i sprawdzić, czy będzie on w stanie spłacać kredyt przez taki okres. W tym celu sprawdzają jego zdolność kredytową, na którą składa się szereg czynników. Brane pod uwagę są m.in. dochody, koszty utrzymania, zobowiązania, rodzaj umowy o pracę, liczba osób na utrzymaniu, a nawet wiek czy stan cywilny. Analizowana jest również historia kredytowa w BIK. Jeśli wnioskodawca miał w przeszłości problemy ze spłatą pożyczek, mogą pojawić się trudności z zaciągnięciem kredytu o tak wysokiej kwocie. Mimo wielu wymagań ze strony banków jest to zobowiązanie określane jako „elastyczne”. Można próbować obniżać jego koszty, np. poprzez wyższy wkład własny. Kredyt hipoteczny to produkt, który warto negocjować z bankiem (kredyt-na-bank.pl), by uzyskać jak najlepszą ofertę, która będzie dopasowana do finansowych możliwości klienta.

 
Kredyt hipoteczny – jakie dokumenty są niezbędne?

Zanim złożymy wniosek o kredyt na mieszkanie, należy przygotować mnóstwo dokumentów. To skróci później czas oczekiwania na przyznanie kredytu. Niezbędne będą dokumenty osobiste, dotyczące finansów (dochodów, zobowiązań itp.) i te związane z nieruchomością. Koniecznie trzeba więc przygotować dowód osobisty (czasami wymagany jest też drugi dokument ze zdjęciem dla potwierdzenia tożsamości, np. paszport), dokumenty potwierdzające dochody, zaświadczenie od pracodawcy, rozliczenie podatku za poprzedni rok, wyciąg z konta bankowego, umowy wszelkich zaciągniętych kredytów i pożyczek, akt notarialny potwierdzający tytuł własności, wypis z księgi wieczystej, KRS dewelopera (jeśli nieruchomość pochodzi z rynku pierwotnego). Tych dokumentów do przygotowania może być znacznie więcej, wiele zależy od wymagań banków.

 
Wniosek o kredyt na mieszkanie – jak złożyć?

Wniosek kredytowy należy złożyć z wyżej wymienionymi dokumentami. Zazwyczaj należy wpisać do niego dane, które znajdują się już na zgromadzonych zaświadczeniach itp. Konieczne są informacje o kredytobiorcy, zabezpieczeniu kredytu itp. To, jak można złożyć taki wniosek, zależy od wybranego banku. Niektóre oferują złożenie formularza online i dostarczenie niezbędnych dokumentów, inne preferują przekazanie wniosku z załącznikami osobiście, w oddziale banku. Dopiero gdy klient uzupełni formularz i zgromadzi wszelkie zaświadczenia, wyciągi, umowy, pracownicy banku przystąpią do weryfikacji kredytobiorcy i oceny jego zdolności kredytowej. Warto wiedzieć, że na każdym etapie takiej analizy może dojść do zawieszenia procedury, jeśli okaże się, że dana osoba ma za małą zdolność kredytową i przyznanie jej zobowiązania byłoby ze strony banku dużym ryzykiem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here