Sposoby zwalczania stonki w ziemniaku

0
1037

W uprawach ziemniaka stonka może być trudnym do zwalczenia problemem. Oczywiście można stosować różnego rodzaju środki które pomagają w pozbyciu się tego szkodnika.

Jeżeli mamy problemy ze stonką ziemniaczaną, płodozmian może być najważniejszym sposobem zwalczania tego szkodnika. Ta metoda opóźnia inwazję i ogranicza wczesne populacje szkodnika. Można stosować różnego rodzaju metody przykładowo ściółkowanie. Zamiana upraw ziemniaków lub pomidorów co kilka lat to dobra strategia ograniczania chorób i epidemii stonki. Wiele chorób przenoszonych jest przez glebę, a stonki często zimują w glebie. Zmiana upraw może powodować iż rozwinie się populacja owadów które zagrażają stonce. Można także hodować dodatkowo różne rośliny, które przyciągają owady zagrażające stonce. Obecnie hodowcy ziemniaków często używają środków chemicznych do zwalczania tego szkodnika. Stonki ziemniaczane zazwyczaj wykazują odporność na taki środki chemiczne ze względu na ich szerokie stosowanie w przeszłości.

Cała populacja jest odporna na ponad 50 różnych środków owadobójczych. Dlatego też należy z dużą uwaga wybrać odpowiedni środek.

rolnictwo

Najlepszym sposobem na kontrolę chemiczną jest oprysk po wykluciu się większości jaj, ale zanim rośliny zostaną poważnie uszkodzone. Środki chemiczne należy stosować ściśle z ich przeznaczeniem, dzięki czemu będziemy mogli wybrać odpowiednią dawkę. Wówczas także oprysk będzie najbardziej skuteczny. W przypadku stonki należy wykonać pierwsze opryski kiedy stonki wykluwają się i są jeszcze w stadium larwalnym. Czasem należy powtórzyć opryski, ale także wypróbować różne ponieważ na niektóre stonka może być już uodporniona. Z pewnością warto wybrać najskuteczniejszy środek owadobójczy ziemniak może bowiem być uodporniony na niektóre środki chemiczne – fungicyd rzepak. Ważne aby wykonywać opryski o odpowiedniej porze i właściwych warunkach, nie może być to zbyt słoneczny dzień jak również nie może padać. W pierwszym przypadku oprysk zostanie zmyty zanim zacznie działać, w drugim może zostać zmyty. Dobrym momentem będzie wykonać w nocy przy dobrej pogodzie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here