Pałac Luwr

Pałac Luwr to jedno z najpopularniejszych muzeów i miejsc na mapie świata. Początkowo pełnił funkcje twierdzy obronnej. Dopiero po 200 latach został przekształcony w rezydencję królewską. Obecnie znajduje się w nim muzeum, które skrywa ponad 300 000 dzieł sztuki. Warto je odwiedzić, chociażby po to, żeby zobaczyć na własne oczy takie arcydzieła wszech czasów jak: Wenus z Milo, Mona Lisa, Galerię Malarstwa Włoskiego, Galerię Egipską, czy Nike z Samotraki. Co jeszcze warto wiedzieć o tym miejscu?

Źródło: https://www.wroclovedesign.pl/palac-luwr-muzeum-sztuki-w-paryzu/

Niezwykła powierzchnia muzeum

Luwr jest największym muzeum na całym świecie, jego powierzchnia zajmuje nieco ponad 55 kilometrów kwadratowych. Mówimy tylko o części wystawowej, na którą składają się takie części jak galerie, sale, podziemia, czy korytarze. Można powiedzieć, że każdy metr kwadratowy muzeum posiada swój wyjątkowy egzemplarz sztuki. Luwr budzi zachwyt wśród większości osób nie tylko dlatego, że jest tak ogromny, ale też dlatego, że znajdują się w nim arcydzieła wszech czasów, które do tej pory spotykaliśmy w książkach lub internecie. Dzieła sztuki nie dość, że pochodzą z całego świata, to jeszcze z różnych epok.

Architektura Luwru

To jak wygląda Luwr francuzi mogą zawdzięczać królowi Ludwikowi XIV-emu. To on pasjonował się sztuką i został pomysłodawcą najpopularniejszej galerii sztuki. Wiele pracy włożył w to, żeby zebrał w jedno wyjątkowe miejsce, prace wszech czasów. Było to dość szalony i ryzykowny pomysł, jednak jak widać udało się go zrealizować. W latach 80 zostały przebudowane podziemia i powstało wejście główne, które wygląda jak szklana piramida. Dzięki tej przebudowie muzeum zyskało dwa razy większą powierzchnię, by móc przechowywać jak największą liczbę arcydzieł. To co widzimy w sali wystawowej to tylko cząstka kolekcji, reszta dzieł sztuki jest dobrze zamknięta w specjalnych skrzyniach.

Szklana piramida – znak rozpoznawczy

Charakterystyczną cechą dla Luwru jest szklana piramida, która stanowi główne wejście do muzeum. Jej budowa została zakończona dopiero pod koniec lat 80. Na początku wiele osób ją krytykowało, nie podobał im się pomysł. Twierdzili, że takie wejście kompletnie nie pasuje do architektury, jest zbyt nowoczesne. Niektórzy ludzie żyją w przekonaniu, że taka piramida jest konstrukcją mistyczną, a to oznacza że jej głównym celem jest ochrona tak cennych dzieł sztuki.

Zobacz też: http://www.gadzinowski.pl/kubizm-czym-sie-charakteryzuje-ten-kierunek-malarski/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here