Technologia blockchain to nic innego jak łańcuch bloków wykorzystywanych do przechowywania i przesyłania informacji o transakcjach zawartych w internecie, które w postaci bloków danych układane są zaraz po sobie. Jeden blok zawiera informacje o określonej liczbie transakcji, a w momencie, gdy zostanie on zapełniony informacjami, powstaje zaraz za nim kolejny blok danych, a za nim następny itd., tworząc coś na styl łańcucha. W łańcuchu tym nowy blok pojawia się co kilka minut, w każdym z takich bloków mogą być przesyłane różnorodne informacje dotyczące np. transakcji handlowych, stanów własności, akcji, kupnie i sprzedaży walut, w tym tych elektronicznych.
Choć obecnie blockchain jest wykorzystywany do obsługi różnych transakcji to obecnie trwają prace nad wykorzystaniem łańcucha bloków w bankowości, systemie uwierzytelniania dokumentów oraz nad możliwością złożenia podpisu cyfrowego w instytucjach administracji państwowej. Wszystkie te transakcje mogą odbywać się bezpośrednio pomiędzy zainteresowanymi stronami, bez udziału instytucji zaufania publicznego. Technologia blockchain umożliwia przechowywanie różnorodnych typów transakcji. Z rozwiązań jakie oferuje ta technologia skorzystały np. kryptowaluty. Ich losy są trudne do przewidzenia, jednakże blockchain, jako technologia i platforma transakcyjna, znalazł uznanie w wielu branżach, np. finansowej, energetycznej czy handlu. Technologia ta charakteryzuje się obecnie bardzo wysokim poziomem bezpieczeństwa z racji tego, że obecnie dostępna technologia nie daje możliwości jej podrobienia.
Technologia blockchain
Według szacunków, aby złamać sieć blockchain potrzeba ogromnej mocy obliczeniowej. Transakcje zawarte w blockchain są nieodwracalne. Dokonanie zmiany w jednym bloku skutkuje zmianą całego następującego po nim łańcucha bloków. Gdyby ktoś chciał dokonać np. oszustwa poprzez ingerencję w informacje wewnątrz bloku, a węzły blockchain w procesie weryfikacji odkryją, że występuje transakcja niezgodna z zapisami w sieci, następuje odmowa uwzględnienia jej w łańcuchu bloków. Dzięki temu wszelkie informacje zawarte w blokach są odporne na podrobienie i wszelkiego rodzaju przy nich manipulacje. Co przekłada się na bezpieczeństwo naszych danych.