wirtualna waluta

Historia pieniądza ma swoje początki wiele setek lat temu. Zanim znany był pieniądz w swojej tradycyjnej postaci, ludzie korzystali z różnych zamienników, nadając im tym samym pewną wartość. Najbardziej prymitywną formą zamiany był barter. W skrócie mówiąc polegał on na tym, że jedna osoba oferowała dany produkt, a inna, która go potrzebowała oferowała w zamian to, co potrzebował pierwszy domniemany partner biznesowy. Trudność w tym przypadku polegała na tym, aby znaleźć dwie osoby, które akurat potrzebują tej konkretnej rzeczy.

Różne formy pieniądza

Następnie pieniądz przybierał różne formy, aż do momentu, w którym stał się pieniądzem kojarzonym dzisiaj przez wszystkich. Nie ulega wątpliwości, że pieniądz jest pewnego rodzaju ekwiwalentem: możemy go wymienić na towary lub usługi, których potrzebujemy.
Postęp technologiczny doprowadził do szybkiego rozwoju obrotu bezgotówkowego. Ludzie poszli jednak dalej – wprowadzili do obiegu twór, który nazywa się wirtualna waluta.

Wirtualna waluta

Wirtualna walutaWirtualna waluta to nazwa pieniądza, który dr facto nie posiada żadnego umocowania w prawie. Nie jest powszechnie akceptowalnym środkiem płatniczym, choć w wielu miejscach dopuszczalnym. Wirtualna waluta wywodzi swoją nazwę głównie z powodu braku materialnej postaci. Pierwszym i do dziś chyba najpopularniejszym rodzajem jest Bitcoin. Swoją popularność zawdzięcza niczemu innemu, jak popytowi ze strony osób lubiących ryzyko. Mimo tego, że jest to dość niepewna inwestycja, wiele osób potrafi na niej zarabiać miliony.
Można również polemizować, czym faktycznie jest wirtualna waluta. Czy są to pieniądze wykreowane przez inny podmiot niż państwo, czy obrót bezgotówkowy jest również do tego zaliczany.

Patrząc z innej perspektywy, robiąc przelew nie widzimy fizyczne pieniędzy – można rzec, że jest to wirtualna waluta. Analizując jednak głębiej to zagadnienie można dojść do prostego wniosku – w przypadku bezgotówkowego obrotu pieniężnego nie możemy mówić o wirtualnej walucie, a co najwyżej o wirtualnym pieniądzu. Waluta jest z reguły powszechnie akceptowanym środkiem płatniczym, wirtualna waluta już niekoniecznie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here