jak zaoszczędzić pieniądze

W tym krótkim artykule postaramy się przedstawić kilkadziesiąt sposobów na to jak zaoszczędzić pieniądze. Jeśli cierpisz na brak gotówki w portfelu przeczytaj ten tekst i zastanów się czy możesz zaoszczędzić korzystając chociaż z części naszych porad.

Jak zaoszczędzić pieniądze – Praktyczne wskazówki

Banki – Posiadając konto osobiste w banku często nie zdajemy sobie nawet sprawy, że bank co miesiąc pobiera drobne opłaty. Może to być kilkuzłotowa opłata za prowadzenie konta lub wydanie karty. Może warto zmienić bank?

A może zmywarka? – Jeśli nasza rodzina liczy sobie kilka osób to warto rozważyć zakup zmywarki automatycznej by zaoszczędzić na zużyciu wody wykorzystywanej do mycia naczyń. Zakup oczywiście zwróci się dopiero po pewnym czasie ale na pewno pozwoli zaoszczędzić trochę pieniędzy

Nie marnuj jedzenia – Zawsze rób zakupy produktów spożywczych z głową. Często kupujemy za dużo jedzenia, które potem się marnuje psując się w lodówce. Najlepiej zaplanować sobie zakupy na cały tydzień i zawsze chodzić do sklepu z przygotowaną listą zakupów o czym piszemy w kolejnym punkcie.

Lista zakupów – Wybierając się na codzienne zakupy do sklepu spożywczego czy dyskontu zawsze przygotowuj listę zakupów. Uchroni Cię to przed spontanicznymi zakupami. Nie kupisz produktów, których w gruncie rzeczy nie potrzebujesz.

Ogrzewanie – koszty ogrzewania, zwłaszcza w okresie zimowym, stanowią spory odsetek łącznych kosztów utrzymania domu i rodziny. Warto obniżyć nieco temperaturę w mieszkaniu, zadbać o dobrą izolację okien oraz zamontować w grzejnikach termostaty.

Zakupy w internecie – Niektóre produkty warto kupić w internecie korzystając z porównywarek cen i promocji. Jeśli nie potrzebujemy czegoś „na już” warto sprawdzić czy w internecie nie kupimy tego dużo taniej, nawet wliczając już w to koszty przesyłki.

Używane rzeczy – Zastanówmy się czy wszystkie ubrania, sprzęty i tym podobne produkty musimy mieć nowe. Czasami okazuje się, że używane rzeczy nie są w dużo gorszym stanie niż nowe a pozwalają zaoszczędzić sporo pieniędzy w domowym budżecie. Warto sprawdzać portale aukcyjne i ogłoszeniowe w poszukiwaniu okazji.

Ekodriving – Jeśli na co dzień jeździsz samochodem na przykład do pracy zaznajom się z zasadami ecodrivingu. Oszczędności na paliwie mogę czasem sięgać nawet 100 zł miesięcznie. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest instalacja LPG o czym poniżej.

Instalacja LPG w samochodzie – Pozwoli to znacznie zredukować miesięczne koszty za paliwo. LPG jest prawie dwa razy tańszy od benzyny. Inwestycja w LPG zwróci się jednak po kilku latach, w zależności od tego jak dużo miesięcznie przejeżdżamy kilometrów.

Temat oszczędzania jest oczywiście dłuższy niż te 9 powyższych punktów. Są one jednak znakomite na początek przygody z oszczędzaniem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here