test na predyspozycje zawodowe

Idealnym rozwiązaniem dla prawidłowego rozwoju kariery zawodowej jest wybranie odpowiedniego zawodu już na etapie nauki w szkole średniej. Pozwala to odpowiednio wcześniej wybrać również kierunek studiów, zgodny z naszymi oczekiwaniami. Warto wówczas rozwiązać test na predyspozycje zawodowe. Uzyskamy wówczas informacje w jakich zawodach czy specjalizacjach najlepiej sobie poradzimy, które fachy najbardziej pasują do naszego profilu charakterologicznego. To dobry punkt wyjściowy dla planowania kariery zawodowej.

Nieplanowana kariera zawodowa

To oczywiście sytuacja zbliżona do ideału, kiedy młoda osoba świadomie szuka swojej niszy na rynku pracy oraz ocenia swoje możliwości pod względem charakterologicznym. Zazwyczaj nasza kariera zawodowa wygląda nieco bardziej przypadkowo i chaotycznie. Po prostu pracujemy akurat tam gdzie uda nam się znaleźć zatrudnienie. Zmieniamy też pracę przeważnie ze względu na czynniki od nas niezależne – zostajemy zwolnieni, musimy zmienić miejsce zamieszkania czy też chorujemy. Jeśli nie dzieje się jednak nic nieprzewidzianego to pozostajemy u swojego pracodawcy na lata.

Rynek pracownika

Ostatnimi laty jednak taki stan rzeczy stopniowo się zmienia. Obecnie mamy do czynienia ze zjawiskiem rynku pracownika. Oznacza to, że na rynku pracy dominującą pozycję ma obecnie pracownik. To on może przebierać w ofertach i dyktować wysokość zarobków. W defensywie są pracodawcy, którym brakuje rąk do pracy. Z tego względu są gotowi posunąć się do daleko idących ustępstw.

Test na predyspozycje zawodowe

To idealna sytuacja dla młodych ludzi, którzy mogą bez presji podejść do tematu planowania swojej kariery zawodowej. Są w komfortowej sytuacji. Nie są zmuszeni to korzystania z pierwszej lepszej oferty. Test na predyspozycje zawodowe pozwoli ocenić jakie są ich mocne i słabe strony. Takie teksty, przygotowywane przez psychologów zawodu, najczęściej składają się z kilkudziesięciu pytań. Główną osią, wokół której oscylują pytania są nasze pasje i zainteresowania a także cechy charakteru. Rozwiązanie testu pozwala uzyskać odpowiedzi na wiele pytań. Dowiemy się jakie są nasze kompetencje zawodowe czy też jakie powinniśmy podjąć kroki aby uzyskać odpowiednie kwalifikacje.

Testy na predyspozycje zawodowe pozwalają na w pełni świadome planowanie kariery zawodowej. Pozwalają nam dogłębnie poznać samych siebie – nasze uzdolnienia, predyspozycje, cechy charakteru. To punkt wyjściowy do dobrania odpowiedniego zawodu do naszych cech charakterologicznych i zainteresowań. Świetne posługiwanie się językiem w mowie i piśmie oraz czytanie książek może predysponować do zawodów humanistycznych – redaktorów, tłumaczy, historyków. Zdolności techniczne sprawią, że świetnie poradzisz sobie w zawodzie mechanika czy też elektryka. Jeśli natomiast masz umysł ścisły i świetnie liczysz, to kariera fizyka czy też matematyka stoi przed tobą otworem. Oczywiście to tylko założenia wstępne. Żaden test nie da ci gwarancji, że na wybranej ścieżce zawodowej sobie poradzisz. Wszystko bowiem zależy tak naprawdę od twojej determinacji a czasami także w pewnym stopniu od czynników od ciebie niezależnych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here